Stackpole Electronics Inc. RPC0603JT5K60
RPC0603JT5K60 picture photo
Mfg. Part Number
RPC0603JT5K60
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RPC0603JT5K60.pdf
Availability of RPC0603JT5K60
QUANTITY
RPC0603JT5K60 Order Process
Ship out your order
Specifications of RPC0603JT5K60
Internal Part NumberEIS-RPC0603JT5K60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPC0603JT5K60
Related LinksRPC060, RPC0603JT5K60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RPC0603JT5K60 Details Description
Related parts for RPC0603JT5K60
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 12KOHM 25C datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 176TQFP datasheet.pdf
CBL ASSY TNC FEMALE BULKHEAD 6" datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS .100" GOLD datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf