Stackpole Electronics Inc. RPC0603JT7K50
RPC0603JT7K50 picture photo
Mfg. Part Number
RPC0603JT7K50
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RPC0603JT7K50.pdf
Availability of RPC0603JT7K50
QUANTITY
RPC0603JT7K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RPC0603JT7K50
Internal Part NumberEIS-RPC0603JT7K50
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPC0603JT7K50
Related LinksRPC060, RPC0603JT7K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RPC0603JT7K50 Details Description
Related parts for RPC0603JT7K50
SENSOR PROXIMITY M18 NPN 12-24V datasheet.pdf
CONN MHD M12 13-18MM CBL 4POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 3A 48V datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC DO204AC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT PINS datasheet.pdf
INSERT MALE 7POS+1GND PUSH IN datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC OCXO 26.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT datasheet.pdf