Stackpole Electronics Inc. RPC0805JT1K20
RPC0805JT1K20 picture photo
Mfg. Part Number
RPC0805JT1K20
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/4W 0805
Datasheet Download
RPC0805JT1K20.pdf
Availability of RPC0805JT1K20
QUANTITY
RPC0805JT1K20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RPC0805JT1K20
Internal Part NumberEIS-RPC0805JT1K20
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPC0805JT1K20
Related LinksRPC080, RPC0805JT1K20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RPC0805JT1K20 Details Description
Related parts for RPC0805JT1K20
IC OPAMP GP 5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 450KHZ 14DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE SGL-END R/A FMAL 6POS 6' datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 1CH PROGR 24HTSSOP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 148.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf