Stackpole Electronics Inc. RPC1206JT2K20
RPC1206JT2K20 picture photo
Mfg. Part Number
RPC1206JT2K20
Brief Description
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/3W 1206
Datasheet Download
RPC1206JT2K20.pdf
Availability of RPC1206JT2K20
QUANTITY
RPC1206JT2K20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RPC1206JT2K20
Internal Part NumberEIS-RPC1206JT2K20
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPC1206JT2K20
Related LinksRPC120, RPC1206JT2K20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RPC1206JT2K20 Details Description
Related parts for RPC1206JT2K20
RES SMD 432K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RELAY 400VAC/DC 1.35A I4-PAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 197VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS .050" R/A PCB datasheet.pdf
RES 33K OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf