Stackpole Electronics Inc. RPC1206JT33R0
RPC1206JT33R0 picture photo
Mfg. Part Number
RPC1206JT33R0
Brief Description
RES SMD 33 OHM 5% 1/3W 1206
Datasheet Download
RPC1206JT33R0.pdf
Availability of RPC1206JT33R0
QUANTITY
RPC1206JT33R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RPC1206JT33R0
Internal Part NumberEIS-RPC1206JT33R0
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRPC1206 and RPC0805 Chip Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPC1206JT33R0
Related LinksRPC120, RPC1206JT33R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RPC1206JT33R0 Details Description
Related parts for RPC1206JT33R0
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC INTERFACE SER NOTEBOOK 28SSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC XO 5.068MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CBL RIBN 37COND 0.050 MULTI 300' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
GT 8C 6#12 2#0 SKT PLUG datasheet.pdf
Rail-to-Rail, Very Fast, 2.5 V to 5.5 V, Single-Supply TTL/CMOS Comparators IC datasheet.pdf