Murata Electronics North America RPE5C1H102J2S1A03A
RPE5C1H102J2S1A03A picture photo
Mfg. Part Number
RPE5C1H102J2S1A03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RPE5C1H102J2S1A03A.pdf
Availability of RPE5C1H102J2S1A03A
QUANTITY
RPE5C1H102J2S1A03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RPE5C1H102J2S1A03A
Internal Part NumberEIS-RPE5C1H102J2S1A03A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLRPE Series 23/Apr/2013
RPE Series Revision 06/Jan/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRPE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPE5C1H102J2S1A03A
Related LinksRPE5C1H10, RPE5C1H102J2S1A03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPE5C1H102J2S1A03A Details Description
Related parts for RPE5C1H102J2S1A03A
IC A/D CONV 12BIT SRL 8CH 24SSOP datasheet.pdf
IC INVERTER QUAD 4-INPUT 48SSOP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
OSC XO 120.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
OSC XO 25.60MHZ CMOS SMD datasheet.pdf