KEMET C961U222MWWDAAWL40
C961U222MWWDAAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C961U222MWWDAAWL40
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
C961U222MWWDAAWL40.pdf
Availability of C961U222MWWDAAWL40
QUANTITY
C961U222MWWDAAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C961U222MWWDAAWL40
Internal Part NumberEIS-C961U222MWWDAAWL40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C961U222MWWDAAWL40
Related LinksC961U222M, C961U222MWWDAAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C961U222MWWDAAWL40 Details Description
Related parts for C961U222MWWDAAWL40
IDC CABLE - MKR50A/MC50M/MKR50A datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.2A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 72POS .156 datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 14.5A 8-SOIC datasheet.pdf
UNICARD SHEETS 1 SHEET=20 LABELS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf