Murata Electronics North America RPE5C1H151J2P1A03B
RPE5C1H151J2P1A03B picture photo
Mfg. Part Number
RPE5C1H151J2P1A03B
Brief Description
CAP CER 150PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RPE5C1H151J2P1A03B.pdf
Availability of RPE5C1H151J2P1A03B
QUANTITY
RPE5C1H151J2P1A03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPE5C1H151J2P1A03B
Internal Part NumberEIS-RPE5C1H151J2P1A03B
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPE5C1H151J2P1A03B
Related LinksRPE5C1H15, RPE5C1H151J2P1A03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPE5C1H151J2P1A03B Details Description
Related parts for RPE5C1H151J2P1A03B
SENSOR TEMP RATIOMETRIC 8SOIC datasheet.pdf
SOCKET RELAY SCREWLESS G2R-1-S datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1411 datasheet.pdf
IC RELAY/LAMP DRIVER 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 24POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 48VIN 12VOUT datasheet.pdf
GDT 600V 20% 20KA datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf