Murata Electronics North America RPE5C1H472J2M1A03A
RPE5C1H472J2M1A03A picture photo
Mfg. Part Number
RPE5C1H472J2M1A03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RPE5C1H472J2M1A03A.pdf
Availability of RPE5C1H472J2M1A03A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPE5C1H472J2M1A03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RPE5C1H472J2M1A03A
Internal Part NumberEIS-RPE5C1H472J2M1A03A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLRPE Series 23/Apr/2013
RPE Series Revision 06/Jan/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRPE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.124" W (5.00mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPE5C1H472J2M1A03A
Related LinksRPE5C1H47, RPE5C1H472J2M1A03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPE5C1H472J2M1A03A Details Description
Related parts for RPE5C1H472J2M1A03A
FIXED IND 2.2UH 433MA 800 MOHM datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LS W/ LED datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGED W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 12A 250V datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 655.3K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 18COND 0.050 MULTI 300' datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf