Murata Electronics North America RPE5C2A100J2M2Z03A
RPE5C2A100J2M2Z03A picture photo
Mfg. Part Number
RPE5C2A100J2M2Z03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RPE5C2A100J2M2Z03A.pdf
Availability of RPE5C2A100J2M2Z03A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPE5C2A100J2M2Z03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RPE5C2A100J2M2Z03A
Internal Part NumberEIS-RPE5C2A100J2M2Z03A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLRPE Series 23/Apr/2013
RPE Series Revision 06/Jan/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRPE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPE5C2A100J2M2Z03A
Related LinksRPE5C2A10, RPE5C2A100J2M2Z03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPE5C2A100J2M2Z03A Details Description
Related parts for RPE5C2A100J2M2Z03A
Connector Quick Connect Tab 0.110" (2.79mm) Solder datasheet.pdf