Murata Electronics North America RPE5C2A120J2P1Z03B
RPE5C2A120J2P1Z03B picture photo
Mfg. Part Number
RPE5C2A120J2P1Z03B
Brief Description
CAP CER 12PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RPE5C2A120J2P1Z03B.pdf
Availability of RPE5C2A120J2P1Z03B
QUANTITY
RPE5C2A120J2P1Z03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPE5C2A120J2P1Z03B
Internal Part NumberEIS-RPE5C2A120J2P1Z03B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
RPE Series Revision 06/Jan/2014
Standard Package500
SeriesRPE
PackagingBulk
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPE5C2A120J2P1Z03B
Related LinksRPE5C2A12, RPE5C2A120J2P1Z03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPE5C2A120J2P1Z03B Details Description
Related parts for RPE5C2A120J2P1Z03B
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 86 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf