Murata Electronics North America RPE5C2A122J2K1A03B
RPE5C2A122J2K1A03B picture photo
Mfg. Part Number
RPE5C2A122J2K1A03B
Brief Description
CAP CER 1200PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RPE5C2A122J2K1A03B.pdf
Availability of RPE5C2A122J2K1A03B
QUANTITY
RPE5C2A122J2K1A03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPE5C2A122J2K1A03B
Internal Part NumberEIS-RPE5C2A122J2K1A03B
RPE Series Revision 06/Jan/2014
Standard Package500
SeriesRPE
PackagingBulk
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.124" W (5.00mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPE5C2A122J2K1A03B
Related LinksRPE5C2A12, RPE5C2A122J2K1A03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPE5C2A122J2K1A03B Details Description
Related parts for RPE5C2A122J2K1A03B
CONN RCPT 5POS 22AWG .100 RED datasheet.pdf
SWITCH ROTARY BCD COMP 10POS 5V datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 14POS 5A datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 1.6A 217 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 3M OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
PIEZO CERAMIC BENDER 35MM 30V datasheet.pdf