Murata Electronics North America RPE5C2A180J2P1Z03B
RPE5C2A180J2P1Z03B picture photo
Mfg. Part Number
RPE5C2A180J2P1Z03B
Brief Description
CAP CER 18PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RPE5C2A180J2P1Z03B.pdf
Availability of RPE5C2A180J2P1Z03B
QUANTITY
RPE5C2A180J2P1Z03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPE5C2A180J2P1Z03B
Internal Part NumberEIS-RPE5C2A180J2P1Z03B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
RPE Series Revision 06/Jan/2014
Standard Package500
SeriesRPE
PackagingBulk
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPE5C2A180J2P1Z03B
Related LinksRPE5C2A18, RPE5C2A180J2P1Z03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPE5C2A180J2P1Z03B Details Description
Related parts for RPE5C2A180J2P1Z03B
RES SMD 33K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V Y5V 1206 datasheet.pdf
SENSR TOUCH STNLES STEL 1 IN 8MS datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 400V 1.5A DO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf