Murata Electronics North America RPE5C2A180J2P1Z03B
RPE5C2A180J2P1Z03B picture photo
Mfg. Part Number
RPE5C2A180J2P1Z03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RPE5C2A180J2P1Z03B.pdf
Availability of RPE5C2A180J2P1Z03B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPE5C2A180J2P1Z03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPE5C2A180J2P1Z03B
Internal Part NumberEIS-RPE5C2A180J2P1Z03B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLRPE Series 23/Apr/2013
RPE Series Revision 06/Jan/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRPE
PackagingBulk
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPE5C2A180J2P1Z03B
Related LinksRPE5C2A18, RPE5C2A180J2P1Z03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPE5C2A180J2P1Z03B Details Description
Related parts for RPE5C2A180J2P1Z03B
IC OPAMP CFA 1GHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 2POS VERT KEY-X 30GOLD datasheet.pdf