Murata Electronics North America RPE5C2A270J2P1Z03B
RPE5C2A270J2P1Z03B picture photo
Mfg. Part Number
RPE5C2A270J2P1Z03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RPE5C2A270J2P1Z03B.pdf
Availability of RPE5C2A270J2P1Z03B
QUANTITY
RPE5C2A270J2P1Z03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPE5C2A270J2P1Z03B
Internal Part NumberEIS-RPE5C2A270J2P1Z03B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLRPE Series 23/Apr/2013
RPE Series Revision 06/Jan/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRPE
PackagingBulk
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPE5C2A270J2P1Z03B
Related LinksRPE5C2A27, RPE5C2A270J2P1Z03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPE5C2A270J2P1Z03B Details Description
Related parts for RPE5C2A270J2P1Z03B
IDC CABLE - CSC50G/AE50M/X datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 8MM 7.8" datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 42POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SATA HOST REC. datasheet.pdf
RES 325K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 30 TYPE datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
OSC XO 8.192MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
MKP 5UF 5% 700VDC DRAWING T8 datasheet.pdf