Murata Electronics North America RPE5C2A471J2S1A03A
RPE5C2A471J2S1A03A picture photo
Mfg. Part Number
RPE5C2A471J2S1A03A
Brief Description
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RPE5C2A471J2S1A03A.pdf
Availability of RPE5C2A471J2S1A03A
QUANTITY
RPE5C2A471J2S1A03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RPE5C2A471J2S1A03A
Internal Part NumberEIS-RPE5C2A471J2S1A03A
RPE Series Revision 06/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPE5C2A471J2S1A03A
Related LinksRPE5C2A47, RPE5C2A471J2S1A03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPE5C2A471J2S1A03A Details Description
Related parts for RPE5C2A471J2S1A03A
CAP CER 1500PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
BOARD EVAL LB1938T MOTOR DRIVER datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SIGNAL EXTENDER BOOSTER DVI F/F datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES 768 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf