Murata Electronics North America RPEE41H472M2P1A03B
RPEE41H472M2P1A03B picture photo
Mfg. Part Number
RPEE41H472M2P1A03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
RPEE41H472M2P1A03B.pdf
Availability of RPEE41H472M2P1A03B
QUANTITY
RPEE41H472M2P1A03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPEE41H472M2P1A03B
Internal Part NumberEIS-RPEE41H472M2P1A03B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLRPE Series Revision 06/Jan/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRPE
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPEE41H472M2P1A03B
Related LinksRPEE41H47, RPEE41H472M2P1A03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPEE41H472M2P1A03B Details Description
Related parts for RPEE41H472M2P1A03B
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC MCU USB ENCORE CONTROL 32QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 150.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 300MW SOT23 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
YEL 3 POS PLASTIC RTN R/L datasheet.pdf