Murata Electronics North America RPER71H335K5B1C03B
RPER71H335K5B1C03B picture photo
Mfg. Part Number
RPER71H335K5B1C03B
Brief Description
CAP CER 3.3UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
RPER71H335K5B1C03B.pdf
Availability of RPER71H335K5B1C03B
QUANTITY
RPER71H335K5B1C03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPER71H335K5B1C03B
Internal Part NumberEIS-RPER71H335K5B1C03B
RPE Series Revision 06/Jan/2014
Standard Package500
SeriesRPE
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.197" W (7.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPER71H335K5B1C03B
Related LinksRPER71H33, RPER71H335K5B1C03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPER71H335K5B1C03B Details Description
Related parts for RPER71H335K5B1C03B
RES SMD 237K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 8 POS CABLE MOUNT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.69-3.6V 36W datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:15 2GHZ 64TQFP datasheet.pdf
TIMER SOLID STATE 30SEC DIN MNT datasheet.pdf
IC DAC 14BIT QUAD-CH 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf