Murata Electronics North America RPER72A105K5E2C03A
RPER72A105K5E2C03A picture photo
Mfg. Part Number
RPER72A105K5E2C03A
Brief Description
CAP CER 1UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
RPER72A105K5E2C03A.pdf
Availability of RPER72A105K5E2C03A
QUANTITY
RPER72A105K5E2C03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RPER72A105K5E2C03A
Internal Part NumberEIS-RPER72A105K5E2C03A
RPE Series Revision 06/Jan/2014
Standard Package1,500
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.157" W (7.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPER72A105K5E2C03A
Related LinksRPER72A10, RPER72A105K5E2C03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPER72A105K5E2C03A Details Description
Related parts for RPER72A105K5E2C03A
MOSFET N-CH 12W 28V TO-270-4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS 1MM SMD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-5 datasheet.pdf
IC PRESSURE SENSOR 5-MPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
HARMIK 50P PLASTIC HOOD W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
GDT 90V 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
LIGHTPIPE PNL MT DOME 0.800" datasheet.pdf