Recom Power RPM20-2412DFW
RPM20-2412DFW picture photo
Mfg. Part Number
RPM20-2412DFW
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONV POWER MOD 20W
Datasheet Download
RPM20-2412DFW.pdf
Availability of RPM20-2412DFW
QUANTITY
RPM20-2412DFW Order Process
Ship out your order
Specifications of RPM20-2412DFW
Internal Part NumberEIS-RPM20-2412DFW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE Power Modules
PackagingBulk
TypeEnclosed
Voltage - Input9.5 ~ 36 V
Output12V
Number of Outputs2
Output - 1 @ Current (Max)12 VDC @ 833mA
Output - 2 @ Current (Max)-12 VDC @ 833mA
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)20W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-
Efficiency-
Package / CaseModule
Size / Dimension4.92" L x 2.27" W x 0.97" H (125.0mm x 57.6mm x 24.5mm)
Power (Watts) - Max20W
ApprovalsCE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPM20-2412DFW
Related LinksRPM20-, RPM20-2412DFW Datasheet, Recom Power Distributor
RPM20-2412DFW Details Description
Related parts for RPM20-2412DFW
BATTERY OXY ALKALINE AA 6.0V datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
TEST JACK PBF 6.3A BLACK datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 256-TAP 14TSSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 90NS 28DIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
MICRO WIRE SADDLE ARROW MNT NAT datasheet.pdf
CONN HEADER 49POS SMD SNGL ROW datasheet.pdf
IC AUDIO AMP PCM D WLP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 110V datasheet.pdf