Recom Power RPM40-4805SGW
RPM40-4805SGW picture photo
Mfg. Part Number
RPM40-4805SGW
Brief Description
CONV DC/DC 40W 18-75VIN 05VOUT
Datasheet Download
RPM40-4805SGW.pdf
Availability of RPM40-4805SGW
QUANTITY
RPM40-4805SGW Order Process
Ship out your order
Specifications of RPM40-4805SGW
Internal Part NumberEIS-RPM40-4805SGW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output5V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)-
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)40W
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Size / Dimension4.00" L x 2.25" W x 0.75" H (101.6mm x 57.2mm x 19.0mm)
Power (Watts) - Max40W
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPM40-4805SGW
Related LinksRPM40-, RPM40-4805SGW Datasheet, Recom Power Distributor
RPM40-4805SGW Details Description
Related parts for RPM40-4805SGW
BATTERY PACK NICAD 7.2V 250MAH datasheet.pdf
CABLE HPD50 MALE-CENTRON 50 MALE datasheet.pdf
HEADER OPEN SLOT 2LVL.600 52POS datasheet.pdf
RES SMD 12.4KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RJ FIELD JAM NUT BACKSHELL 1.0 M datasheet.pdf
IGBT 1200V 200A 625W PKG S datasheet.pdf