Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMB27-GS08
TZMB27-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
TZMB27-GS08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 27V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMB27-GS08.pdf
Availability of TZMB27-GS08
QUANTITY
TZMB27-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMB27-GS08
Internal Part NumberEIS-TZMB27-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)27V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 20V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Supplier Device PackageSOD-80 MiniMELF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMB27-GS08
Related LinksTZMB2, TZMB27-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMB27-GS08 Details Description
Related parts for TZMB27-GS08
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CTRLR HOW SWAP SGL 20-QSOP datasheet.pdf
IC CLK ZDB 12OUT 125MHZ 52LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC DO204AC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100BGA datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT ST-ST SIMPLEX datasheet.pdf
KIT XBEE SMT PROGRAMMABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf