Recom Power RPMD20-4805SFW
RPMD20-4805SFW picture photo
Mfg. Part Number
RPMD20-4805SFW
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONV POWER MOD DIN 20W
Datasheet Download
RPMD20-4805SFW.pdf
Availability of RPMD20-4805SFW
QUANTITY
RPMD20-4805SFW Order Process
Ship out your order
Specifications of RPMD20-4805SFW
Internal Part NumberEIS-RPMD20-4805SFW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE Power Modules
PackagingBulk
TypeEnclosed
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output5V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)5 VDC @ 4A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)20W
Applications*
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-
Efficiency-
Package / CaseModule
Size / Dimension4.92" L x 2.27" W x 0.97" H (125.0mm x 57.6mm x 24.5mm)
Power (Watts) - Max20W
ApprovalsCE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPMD20-4805SFW
Related LinksRPMD20-, RPMD20-4805SFW Datasheet, Recom Power Distributor
RPMD20-4805SFW Details Description
Related parts for RPMD20-4805SFW
IC SRL CONFIG EEPROM 1M LV 8DIP datasheet.pdf
RES 390 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC 5DRV/3RCV RS232 5V 20-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A DO201AD datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf