Recom Power RPMD30-2405SE
RPMD30-2405SE picture photo
Mfg. Part Number
RPMD30-2405SE
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 30W
Datasheet Download
RPMD30-2405SE.pdf
Availability of RPMD30-2405SE
QUANTITY
RPMD30-2405SE Order Process
Ship out your order
Specifications of RPMD30-2405SE
Internal Part NumberEIS-RPMD30-2405SE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE Power Modules
Packaging-
TypeIsolated
Voltage - Input10 ~ 40 V
Output5V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)5 VDC @ 6A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)30W
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-
Efficiency-
Package / Case-
Size / Dimension4.58" L x 0.96" W x 2.26" H (116.3mm x 24.5mm x 57.6mm)
Power (Watts) - Max30W
ApprovalsCE, LVD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPMD30-2405SE
Related LinksRPMD30, RPMD30-2405SE Datasheet, Recom Power Distributor
RPMD30-2405SE Details Description
Related parts for RPMD30-2405SE
CONN LATCH SPRING DB9-37 2/BAG datasheet.pdf
IC DIGITAL POT 100K 32TP 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH BASIC PNL MT 10A SCREW datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 13CKT TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf
MICRO 25C S 72" WHT JACKS datasheet.pdf
KJB 100C 100#22D PIN RECP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 600W datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 200 OHM 16SOIC datasheet.pdf