Recom Power RPMD40-4805SG
RPMD40-4805SG picture photo
Mfg. Part Number
RPMD40-4805SG
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 40W
Datasheet Download
RPMD40-4805SG.pdf
Availability of RPMD40-4805SG
QUANTITY
RPMD40-4805SG Order Process
Ship out your order
Specifications of RPMD40-4805SG
Internal Part NumberEIS-RPMD40-4805SG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
SeriesPOWERLINE Power Modules
Packaging-
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output5V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)5 VDC @ 8A
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)40W
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-
Efficiency-
Package / Case-
Size / Dimension4.58" L x 0.96" W x 2.26" H (116.3mm x 24.5mm x 57.6mm)
Power (Watts) - Max40W