Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116950R0000Q139R
Y116950R0000Q139R picture photo
Mfg. Part Number
Y116950R0000Q139R
Brief Description
RES SMD 50 OHM 0.02% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y116950R0000Q139R.pdf
Availability of Y116950R0000Q139R
QUANTITY
Y116950R0000Q139R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116950R0000Q139R
Internal Part NumberEIS-Y116950R0000Q139R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116950R0000Q139R
Y116950R0000Q139R Details Description
Related parts for Y116950R0000Q139R
CONN HEADER .100 SINGL STR 33POS datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN TIN 6POS datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
MCU 32BIT 64KB M3 PRO2 64QFN datasheet.pdf
OSC XO 16.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf