Recom Power RPMD40-4815DGW/N
RPMD40-4815DGW/N picture photo
Mfg. Part Number
RPMD40-4815DGW/N
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-15V 40W
Datasheet Download
RPMD40-4815DGW/N.pdf
Availability of RPMD40-4815DGW/N
QUANTITY
RPMD40-4815DGW/N Order Process
Ship out your order
Specifications of RPMD40-4815DGW/N
Internal Part NumberEIS-RPMD40-4815DGW/N
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output15V, -15V
Number of Outputs2
Output - 1 @ Current (Max)15 VDC @ 1.333A
Output - 2 @ Current (Max)-15 VDC @ 1.333A
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)40W
Package / Case-
Size / Dimension4.58" L x 0.96" W x 2.26" H (116.3mm x 24.5mm x 57.6mm)
Power (Watts) - Max40W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPMD40-4815DGW/N
Related LinksRPMD40-4, RPMD40-4815DGW/N Datasheet, Recom Power Distributor
RPMD40-4815DGW/N Details Description
Related parts for RPMD40-4815DGW/N
SWITCH DIP 5POS TOP EXTEND 24V datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .900 50POS datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 4V X7S 0805 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 10POS DL BLACK datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR MASW-007107-TR300 datasheet.pdf
CAP FILM 35UF 5% 250VAC datasheet.pdf