Recom Power RPP20-1215S-1L
RPP20-1215S-1L picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-1215S-1L
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-1215S-1L.pdf
Availability of RPP20-1215S-1L
QUANTITY
RPP20-1215S-1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-1215S-1L
Internal Part NumberEIS-RPP20-1215S-1L
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.333A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module
Size / Dimension1.61" L x 1.02" W x 0.46" H (41.0mm x 26.0mm x 11.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 96°C
Efficiency88.8%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-1215S-1L
Related LinksRPP20-1, RPP20-1215S-1L Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-1215S-1L Details Description
Related parts for RPP20-1215S-1L
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 8A 5V datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 209MA 1.93 OHM TH datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 15ppm 8pF 70 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
D SUB FE 2W2 NON CODED WITHOUT C datasheet.pdf
TERM SPLICE 2" datasheet.pdf