Recom Power RPP20-1215S-1T
RPP20-1215S-1T picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-1215S-1T
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-1215S-1T.pdf
Availability of RPP20-1215S-1T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPP20-1215S-1T Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-1215S-1T
Internal Part NumberEIS-RPP20-1215S-1T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.333A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.61" L x 1.02" W x 0.46" H (41.0mm x 26.0mm x 11.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 96°C
Efficiency88.8%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-1215S-1T
Related LinksRPP20-1, RPP20-1215S-1T Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-1215S-1T Details Description
Related parts for RPP20-1215S-1T
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FILTER LINE 80UH 3A VERTICAL datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 80MSPS SMPL 48TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 0.6V 0.1A 8UMAX datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN PIN SPRING LOAD .236 AU SMD datasheet.pdf
IGBT 600V 9.4A 50W TO263-3 datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CRYSTAL 12.2880 MHZ 16.0PF SMD datasheet.pdf