Recom Power RPP20-2405DW-M
RPP20-2405DW-M picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-2405DW-M
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-2405DW-M.pdf
Availability of RPP20-2405DW-M
QUANTITY
RPP20-2405DW-M Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-2405DW-M
Internal Part NumberEIS-RPP20-2405DW-M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20-W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A, 2A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-
Efficiency-
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-2405DW-M
Related LinksRPP20-2, RPP20-2405DW-M Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-2405DW-M Details Description
Related parts for RPP20-2405DW-M
IC DECODER/DMUX DUAL 16-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 92MM datasheet.pdf
CONV BUS 12V OUT 264W DG HS datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1.5K OHM 1206 datasheet.pdf