Recom Power RPP20-2405SW-1
RPP20-2405SW-1 picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-2405SW-1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-2405SW-1.pdf
Availability of RPP20-2405SW-1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPP20-2405SW-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-2405SW-1
Internal Part NumberEIS-RPP20-2405SW-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20-W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module
Size / Dimension1.61" L x 1.02" W x 0.46" H (41.0mm x 26.0mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 95°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-2405SW-1
Related LinksRPP20-2, RPP20-2405SW-1 Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-2405SW-1 Details Description
Related parts for RPP20-2405SW-1
BIT POZIDRIV SZ3 1.97" datasheet.pdf
CONN IBUTTON CARD PUSH-PULL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 388 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP NIOB OXI 150UF 20% 6.3V 2312 datasheet.pdf
RES 8.66 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.12 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 3:10 200MHZ 32QFN datasheet.pdf