Recom Power RPP20-2412DW-1
RPP20-2412DW-1 picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-2412DW-1
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-2412DW-1.pdf
Availability of RPP20-2412DW-1
QUANTITY
RPP20-2412DW-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-2412DW-1
Internal Part NumberEIS-RPP20-2412DW-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)833mA, 833mA
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module
Size / Dimension1.61" L x 1.02" W x 0.46" H (41.0mm x 26.0mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 97°C
Efficiency89.6%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-2412DW-1
Related LinksRPP20-2, RPP20-2412DW-1 Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-2412DW-1 Details Description
Related parts for RPP20-2412DW-1
IC REG LDO 3.3V 7.5A TO247-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN CABLE 4CONDUCTR STRAIGHT 5M datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A SSSMINI3P datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 21POS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 8A DO214AB datasheet.pdf
RES 14.55 OHM 0.3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf