Recom Power RPP20-2412SW-1L
RPP20-2412SW-1L picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-2412SW-1L
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-2412SW-1L.pdf
Availability of RPP20-2412SW-1L
QUANTITY
RPP20-2412SW-1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-2412SW-1L
Internal Part NumberEIS-RPP20-2412SW-1L
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module
Size / Dimension1.61" L x 1.02" W x 0.46" H (41.0mm x 26.0mm x 11.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 95°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-2412SW-1L
Related LinksRPP20-2, RPP20-2412SW-1L Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-2412SW-1L Details Description
Related parts for RPP20-2412SW-1L
HOLDER BATT PLAST PC MNT 1/2AA datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TRANSCVR 3-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY MIXER 4V SOT-143 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf