Recom Power RPP20-2415S-1
RPP20-2415S-1 picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-2415S-1
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-2415S-1.pdf
Availability of RPP20-2415S-1
QUANTITY
RPP20-2415S-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-2415S-1
Internal Part NumberEIS-RPP20-2415S-1
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.333A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module
Size / Dimension1.61" L x 1.02" W x 0.46" H (41.0mm x 26.0mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 99°C
Efficiency90.3%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-2415S-1
Related LinksRPP20-, RPP20-2415S-1 Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-2415S-1 Details Description
Related parts for RPP20-2415S-1
POT 200 OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
SWITCH DIP TAPE SEALED 9POS datasheet.pdf
SCR 16A 25MA 600V D2PAK datasheet.pdf
OSC VCOCXO 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
APPLIANCE OUTLET/CABLE 15A 70C datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 1% 4W 5930 datasheet.pdf