Recom Power RPP20-2415SW-1
RPP20-2415SW-1 picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-2415SW-1
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-2415SW-1.pdf
Availability of RPP20-2415SW-1
QUANTITY
RPP20-2415SW-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-2415SW-1
Internal Part NumberEIS-RPP20-2415SW-1
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20-W
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.333A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module
Size / Dimension1.61" L x 1.02" W x 0.46" H (41.0mm x 26.0mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 97°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-2415SW-1
Related LinksRPP20-2, RPP20-2415SW-1 Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-2415SW-1 Details Description
Related parts for RPP20-2415SW-1
FIXED IND 15UH 1.47A 81 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
TOOL CRIMP DIE SET 6-6 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
DEV SOCKET GX 144-703239 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SM SUBMINI BASIC SW SPDT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN CRIMP datasheet.pdf
S3 STR BF datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf