Recom Power RPP20-2415SW-1B
RPP20-2415SW-1B picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-2415SW-1B
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-2415SW-1B.pdf
Availability of RPP20-2415SW-1B
QUANTITY
RPP20-2415SW-1B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-2415SW-1B
Internal Part NumberEIS-RPP20-2415SW-1B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20-W
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.333A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-45°C ~ 97°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-2415SW-1B
Related LinksRPP20-2, RPP20-2415SW-1B Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-2415SW-1B Details Description
Related parts for RPP20-2415SW-1B
CONN ASSY TOP ENTRY 10POS PG21 datasheet.pdf
IC RCVR LVDS DIFF RTERM SOT23-5 datasheet.pdf
MDR CAMERA CABLE 26POS M-M 2M datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
STRIP MARKER 5 SPCL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DUOPLUG2,5GEH 6P 8X datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
IN LINE COUPLERS datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf