Recom Power RPP20-2424S-1M
RPP20-2424S-1M picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-2424S-1M
Brief Description
CONV DC/DC 20W 18-36VIN 24VOUT
Datasheet Download
RPP20-2424S-1M.pdf
Availability of RPP20-2424S-1M
QUANTITY
RPP20-2424S-1M Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-2424S-1M
Internal Part NumberEIS-RPP20-2424S-1M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.41" H (50.8mm x 40.6mm x 10.4mm)
Operating Temperature-55°C ~ 99°C
Efficiency90.3%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-2424S-1M
Related LinksRPP20-2, RPP20-2424S-1M Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-2424S-1M Details Description
Related parts for RPP20-2424S-1M
DIRECTIONAL COUPLER 800MHZ 20DB datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP 22-28AWG datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/5W CARBON LINEAR datasheet.pdf
FUSE 600MA 600V GLASS SHORT RJS datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 1.5A CPH3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
LIMIT SW ADJUSTABLE ROD LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf