Yageo RT1206DRE0722R6L
RT1206DRE0722R6L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE0722R6L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 22.6 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE0722R6L.pdf
Availability of RT1206DRE0722R6L
QUANTITY
RT1206DRE0722R6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE0722R6L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE0722R6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.6
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE0722R6L
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE0722R6L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE0722R6L Details Description
Related parts for RT1206DRE0722R6L
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 400mA (Switch) Backlight 10-DFN (3x2) datasheet.pdf
RELAY REED datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 5VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
HIGH TEMPERATURE LABEL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 91PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf