Recom Power RPP20-2424SW-1L
RPP20-2424SW-1L picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-2424SW-1L
Brief Description
CONV DC/DC 20W 9-36VIN 24VOUT
Datasheet Download
RPP20-2424SW-1L.pdf
Availability of RPP20-2424SW-1L
QUANTITY
RPP20-2424SW-1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-2424SW-1L
Internal Part NumberEIS-RPP20-2424SW-1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.60" L x 1.00" W x 0.46" H (40.6mm x 25.4mm x 11.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 96°C
Efficiency90.3%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-2424SW-1L
Related LinksRPP20-2, RPP20-2424SW-1L Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-2424SW-1L Details Description
Related parts for RPP20-2424SW-1L
CAP CER 6.8PF 500V 1111 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 1210 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL SC70-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
CAP CER 33PF 400VAC R3L RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SW/LIGHT UNIT 120V DPDT datasheet.pdf