Recom Power RPP20-243.3SW-L
RPP20-243.3SW-L picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-243.3SW-L
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-243.3SW-L.pdf
Availability of RPP20-243.3SW-L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPP20-243.3SW-L Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-243.3SW-L
Internal Part NumberEIS-RPP20-243.3SW-L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20-W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module
Size / Dimension1.61" L x 1.02" W x 0.46" H (41.0mm x 26.0mm x 11.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 93°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-243.3SW-L
Related LinksRPP20-2, RPP20-243.3SW-L Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-243.3SW-L Details Description
Related parts for RPP20-243.3SW-L
RES SMD 174 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 180MHZ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DISPLAY 565NM GRN 2DIG 0.2" SMD datasheet.pdf
IEEE 1394 CABLE datasheet.pdf
SAFETY MAT 1100X900MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 600W datasheet.pdf