Recom Power RPP20-243.3SW-L
RPP20-243.3SW-L picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-243.3SW-L
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-243.3SW-L.pdf
Availability of RPP20-243.3SW-L
QUANTITY
RPP20-243.3SW-L Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-243.3SW-L
Internal Part NumberEIS-RPP20-243.3SW-L
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20-W
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module
Size / Dimension1.61" L x 1.02" W x 0.46" H (41.0mm x 26.0mm x 11.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 93°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-243.3SW-L
Related LinksRPP20-2, RPP20-243.3SW-L Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-243.3SW-L Details Description
Related parts for RPP20-243.3SW-L
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
TRANSFORMR ISOL 230-115VAC 250VA datasheet.pdf
BERGSTIK II DR RIGHT ANGLE RET datasheet.pdf
CAP CER 560PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 36K OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-QFN datasheet.pdf
AM63216A1 .156 IDT TERMINATOR datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SGE1510-4-0460L-100MQD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 120W datasheet.pdf