Recom Power RPP20-4812D-1F
RPP20-4812D-1F picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-4812D-1F
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-4812D-1F.pdf
Availability of RPP20-4812D-1F
QUANTITY
RPP20-4812D-1F Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-4812D-1F
Internal Part NumberEIS-RPP20-4812D-1F
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)833mA, 833mA
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.61" L x 1.02" W x 0.46" H (41.0mm x 26.0mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 96°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-4812D-1F
Related LinksRPP20-4, RPP20-4812D-1F Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-4812D-1F Details Description
Related parts for RPP20-4812D-1F
CAP TANT 10UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 10A datasheet.pdf
IC REG BCK 1.2V 0.6A SYNC 5WLCSP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
QUICKON PANEL FEED-THROUGH datasheet.pdf
MOUNTING BRACKET FOR LC-120 datasheet.pdf
IC PLL FREQ TRANSLATOR 36CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf