Recom Power RPP20-4815S-1
RPP20-4815S-1 picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-4815S-1
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-4815S-1.pdf
Availability of RPP20-4815S-1
QUANTITY
RPP20-4815S-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-4815S-1
Internal Part NumberEIS-RPP20-4815S-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.333A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module
Size / Dimension1.61" L x 1.02" W x 0.46" H (41.0mm x 26.0mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 99°C
Efficiency90.2%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-4815S-1
Related LinksRPP20-, RPP20-4815S-1 Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-4815S-1 Details Description
Related parts for RPP20-4815S-1
FILTER LINE 10MH 1A VERTICAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 SMD 210 POS datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL FOR AP-963711-1 datasheet.pdf
SWITCH PB FLUSH ROUND BLACK datasheet.pdf
CONN DSUB RCPT 9POS HSG datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 150PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 12V 83MA OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf