Recom Power RPP20-4815SW-M
RPP20-4815SW-M picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-4815SW-M
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-4815SW-M.pdf
Availability of RPP20-4815SW-M
QUANTITY
RPP20-4815SW-M Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-4815SW-M
Internal Part NumberEIS-RPP20-4815SW-M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20-W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.333A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-55°C ~ 97°C
Efficiency89.4%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-4815SW-M
Related LinksRPP20-4, RPP20-4815SW-M Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-4815SW-M Details Description
Related parts for RPP20-4815SW-M
POLYSWITCH RUE SERIES 2.50A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX QUAD 1X1 14SOIC datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf