Recom Power RPP20-4824DW-M
RPP20-4824DW-M picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-4824DW-M
Brief Description
CONV DC/DC 20W 18-75VIN +/-24VOU
Datasheet Download
RPP20-4824DW-M.pdf
Availability of RPP20-4824DW-M
QUANTITY
RPP20-4824DW-M Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-4824DW-M
Internal Part NumberEIS-RPP20-4824DW-M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-24V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)416mA, 416mA
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.41" H (50.8mm x 40.6mm x 10.4mm)
Operating Temperature-55°C ~ 94°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-4824DW-M
Related LinksRPP20-4, RPP20-4824DW-M Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-4824DW-M Details Description
Related parts for RPP20-4824DW-M
IC FLASH 64MBIT 115NS 64FBGA datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST QD 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 31 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC 24-PLEX datasheet.pdf
CIR BRKR MAGHYDR 2A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.022UF RADIAL datasheet.pdf