Recom Power RPP20-4824SW-B
RPP20-4824SW-B picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-4824SW-B
Brief Description
CONV DC/DC 20W 18-75VIN 24VOUT
Datasheet Download
RPP20-4824SW-B.pdf
Availability of RPP20-4824SW-B
QUANTITY
RPP20-4824SW-B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-4824SW-B
Internal Part NumberEIS-RPP20-4824SW-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.41" H (50.8mm x 40.6mm x 10.4mm)
Operating Temperature-45°C ~ 99°C
Efficiency90.2%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-4824SW-B
Related LinksRPP20-4, RPP20-4824SW-B Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-4824SW-B Details Description
Related parts for RPP20-4824SW-B
CONN EDGE DUAL .050 SMD 216 POS datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LM2757T datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 33V 1.10A 1812L datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
CABLE TRIAXIAL 26AWG 2500' datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG WHT/ORG 100' datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 220 OHM 6SIP datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 11 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf