Recom Power RPP30-1224D-M
RPP30-1224D-M picture photo
Mfg. Part Number
RPP30-1224D-M
Brief Description
CONV DC/DC 30W 9-18VIN +/-24VOUT
Datasheet Download
RPP30-1224D-M.pdf
Availability of RPP30-1224D-M
QUANTITY
RPP30-1224D-M Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP30-1224D-M
Internal Part NumberEIS-RPP30-1224D-M
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP30
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-24V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)625mA, 625mA
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.41" H (50.8mm x 40.6mm x 10.4mm)
Operating Temperature-55°C ~ 89°C
Efficiency89.8%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP30-1224D-M
Related LinksRPP30-, RPP30-1224D-M Datasheet, Recom Power Distributor
RPP30-1224D-M Details Description
Related parts for RPP30-1224D-M
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 600VDC AXIAL datasheet.pdf
SHEAR FOR MKS-L-10-3 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.3A 140 MOHM SMD datasheet.pdf
ANT YAGI 6ELEM 440MHZ 10.2DBD AU datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.15W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS CABLE SKT datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf