Vishay/Dale RWR81SR523FSBSL
RWR81SR523FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR523FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.523 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR523FSBSL.pdf
Availability of RWR81SR523FSBSL
QUANTITY
RWR81SR523FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR523FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR523FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.523
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR523FSBSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR523FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR523FSBSL Details Description
Related parts for RWR81SR523FSBSL
LED YELLOW 2PLCC SMD datasheet.pdf
4-1 MULTI/DMULTI TRANSCVR 56SSOP datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 22K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CONN FPC 41POS .3MM datasheet.pdf