Recom Power RPP30-2412SW-1B
RPP30-2412SW-1B picture photo
Mfg. Part Number
RPP30-2412SW-1B
Brief Description
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP30-2412SW-1B.pdf
Availability of RPP30-2412SW-1B
QUANTITY
RPP30-2412SW-1B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP30-2412SW-1B
Internal Part NumberEIS-RPP30-2412SW-1B
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP30-W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP30-2412SW-1B
Related LinksRPP30-2, RPP30-2412SW-1B Datasheet, Recom Power Distributor
RPP30-2412SW-1B Details Description
Related parts for RPP30-2412SW-1B
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 400MA 1.32 OHM datasheet.pdf
RES SMD 2.46K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR IMAGE datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 335MA 3 OHM SMD datasheet.pdf