Recom Power RPP30-2412SW-1F
RPP30-2412SW-1F picture photo
Mfg. Part Number
RPP30-2412SW-1F
Brief Description
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP30-2412SW-1F.pdf
Availability of RPP30-2412SW-1F
QUANTITY
RPP30-2412SW-1F Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP30-2412SW-1F
Internal Part NumberEIS-RPP30-2412SW-1F
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP30-W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.43" H (50.8mm x 30.5mm x 10.9mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP30-2412SW-1F
Related LinksRPP30-2, RPP30-2412SW-1F Datasheet, Recom Power Distributor
RPP30-2412SW-1F Details Description
Related parts for RPP30-2412SW-1F
BOX ABS ALMOND 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 48POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 3% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 24POS R/A datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC SPST 6-10AT ALUM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC BCD-7SEG DECODER DVR 16-TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 17 (15 + 2 Coax) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf